The alphabet is so much fun – czyli gry i zabawy z angielskim alfabetem.

angielski alfabet - gry i zabawy

Alfabet angielski składa się z 26 liter – 5 samogłosek i 21 spółgłosek. Istnieje on od stuleci, a przez lata był kształtowany i zmieniany, aby stworzyć alfabet, którego dziś uczymy.

Nauka alfabetu jest jednym z pierwszych kroków na drodze do opanowania języka angielskiego.

Czy jest lepszy sposób na poznawanie liter niż zabawa ?! Istnieje mnóstwo zabaw i gier do nauki alfabetu ! W tym wpisie chciałabym Wam zaprezentować moje ulubione, gwarantujące dobrą zabawę !

Pierwsze zajęcia to oczywiście wprowadzenie alfabetu. Dzieci w początkowym etapie edukacji najlepiej zapamiętują nowe słowa i dźwięki słysząc je w wesołych piosenkach.

Oto kilka moich propozycji:

Moimi ulubionymi są te z Super Simple Song.

W pierwszej propozycji alfabet za każdym razem jest śpiewany coraz szybciej. Ten fakt wzbudza w dzieciach fale ekscytacji🙂 gry i zabawy - piosenka - alfabet po angielsku The Alphabet Chant – Super Simple Song 

Przy kolejnych próbach wspólnego śpiewu ( już bez melodii ) możemy przypiąć na tablicy alfabet i w trakcie śpiewania pokazywać odpowiednie litery. Dodatkową atrakcją dla uczniów będzie podejście ochotników do tablicy i samodzielne zaśpiewanie alfabetu.

Tutaj znajdziesz karty obrazkowe z alfabetem.

Kolejną propozycją od Super Simple Songs jest Alphabet Idol.
alfabet po angielsku - gry i zabawy - piosenka

Tutaj coś wolniejszego od Super Simple LearningThe Super Simple Alphabet Song 

A dodatkową atrakcją mogą być piosenki od Bounce Patrol Kids.

animal alfabet po angielskujob alfabet po angielskutransport alfabet po angielsku

Teraz przejdźmy do gier i zabaw, które pozwolą utrwalić poznany alfabet.

1.  Alphabet  Hunt

Polowanie na literki to świetna zabawa na rozgrzewkę. Możemy tutaj wykorzystać karty obrazkowe z literkami lub plastikowe literki. Rozrzucamy je na podłodze, dzieci stają wokół literek. Nauczyciel puszcza wybraną melodię z angielskim alfabetem. Zatrzymujemy melodię, a dzieci podnoszą wybraną literkę. Teraz ich zadaniem jest nazwanie litery w języku angielskim. Osoba, która poprawnie wymówi dźwięk zatrzymuje literę, jeśli popełni błąd odkłada literkę na podłogę. Zwycięża uczeń z największą ilością literek.

2. Mystery  Bag

Prosta gra, która wymaga tylko kilku rekwizytów. Potrzebujemy kolorowej torby ( np. takiej na prezenty ) oraz kilka przedmiotów ( najlepiej takich, których nazewnictwo dzieci już poznały.

np. pen, pencil, apple, pencilcase, na pewno w klasie znajdziemy wiele przedmiotów)

Wrzucamy wszystko do przygotowanej torby.

Dzieci po kolei losują przedmiot. Ich zadaniem jest nazwanie przedmiotu po angielsku, a następnie określenie jaką literką zaczyna się słówko.

W trudniejszej wersji uczeń zapisuje słowo na tablicy i literuje. Tutaj na początek możemy wykorzystać alfabet z zapisaną wymową.

alfabet - języka angielski - wymowa

3.   Spelling cards

To zabawa z kartami do literowania. Każdy uczeń otrzymuje dwie karty i rozsypankę literową. Jego zadaniem jest ułożenie słówek odpowiadających otrzymanym obrazkom. Następnie przeliterowanie słówka. Dzieci mogą pracować w parach. Ochotnicy mogą zaprezentować swoje słówka całej klasie.

spelling język angielskispelling - języka angielski

4.   Missing picture

W tej grze wykorzystamy karty składające się z dwóch części: słówka i obrazka.

Siadamy z dziećmi w kółku,rozrzucamy karty i obrazki w środku. Dzieci po kolei losują słówko, a następnie szukają brakującego obrazka. W kolejnym okrążeniu podejmują próby literowania wybranego słówka. W młodszych grupach możemy wciąż korzystać z alfabetu z zapisem wymowy.

spelling języka angielskiliterowanie język angielsi

5.   Hidden letters

Świetna zabawa, w której dzieci chętnie biorą udział. Nauczyciel ukrywa w klasie literki (mogą to być karty obrazkowe lub plastikowe literki). Zadaniem uczniów jest znalezienie jak największej ilości literek. Następnie, każdy uczeń nazywa swoje literki w języku angielskim.

Na zakończenie lekcji z alfabetem możemy wykorzystać karty pracy, które dodatkowo utrwalą znajomość angielskiego alfabetu. Jednocześnie będą one również świetną zabawą.

alfabet po angielsku- karty pracy

Cały zestaw pomocy do lekcji znajdziesz tutaj !

alfabet po angielsku

Przedstawione propozycje mogą być wykorzystane nawet na trzech lekcjach w zależności od poziomu zaawansowania grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *