The alphabet is so much fun – czyli gry i zabawy z angielskim alfabetem.

angielski alfabet - gry i zabawy

Alfabet angielski składa się z 26 liter – 5 samogłosek i 21 spółgłosek. Istnieje on od stuleci, a przez lata był kształtowany i zmieniany, aby stworzyć alfabet, którego dziś uczymy.

Nauka alfabetu jest jednym z pierwszych kroków na drodze do opanowania języka angielskiego.

Czy jest lepszy sposób na poznawanie liter niż zabawa ?! Istnieje mnóstwo zabaw i gier do nauki alfabetu ! W tym wpisie chciałabym Wam zaprezentować moje ulubione, gwarantujące dobrą zabawę !

Pierwsze zajęcia to oczywiście wprowadzenie alfabetu. Dzieci w początkowym etapie edukacji najlepiej zapamiętują nowe słowa i dźwięki słysząc je w wesołych piosenkach.

Oto kilka moich propozycji:

Moimi ulubionymi są te z Super Simple Song.

W pierwszej propozycji alfabet za każdym razem jest śpiewany coraz szybciej. Ten fakt wzbudza w dzieciach fale ekscytacji🙂 gry i zabawy - piosenka - alfabet po angielsku The Alphabet Chant – Super Simple Song 

Przy kolejnych próbach wspólnego śpiewu ( już bez melodii ) możemy przypiąć na tablicy alfabet i w trakcie śpiewania pokazywać odpowiednie litery. Dodatkową atrakcją dla uczniów będzie podejście ochotników do tablicy i samodzielne zaśpiewanie alfabetu.

Tutaj znajdziesz karty obrazkowe z alfabetem.

Kolejną propozycją od Super Simple Songs jest Alphabet Idol.
alfabet po angielsku - gry i zabawy - piosenka

Tutaj coś wolniejszego od Super Simple LearningThe Super Simple Alphabet Song 

A dodatkową atrakcją mogą być piosenki od Bounce Patrol Kids.

animal alfabet po angielskujob alfabet po angielskutransport alfabet po angielsku

Teraz przejdźmy do gier i zabaw, które pozwolą utrwalić poznany alfabet.

1.  Alphabet  Hunt

Polowanie na literki to świetna zabawa na rozgrzewkę. Możemy tutaj wykorzystać karty obrazkowe z literkami lub plastikowe literki. Rozrzucamy je na podłodze, dzieci stają wokół literek. Nauczyciel puszcza wybraną melodię z angielskim alfabetem. Zatrzymujemy melodię, a dzieci podnoszą wybraną literkę. Teraz ich zadaniem jest nazwanie litery w języku angielskim. Osoba, która poprawnie wymówi dźwięk zatrzymuje literę, jeśli popełni błąd odkłada literkę na podłogę. Zwycięża uczeń z największą ilością literek.

2. Mystery  Bag

Prosta gra, która wymaga tylko kilku rekwizytów. Potrzebujemy kolorowej torby ( np. takiej na prezenty ) oraz kilka przedmiotów ( najlepiej takich, których nazewnictwo dzieci już poznały.

np. pen, pencil, apple, pencilcase, na pewno w klasie znajdziemy wiele przedmiotów)

Wrzucamy wszystko do przygotowanej torby.

Dzieci po kolei losują przedmiot. Ich zadaniem jest nazwanie przedmiotu po angielsku, a następnie określenie jaką literką zaczyna się słówko.

W trudniejszej wersji uczeń zapisuje słowo na tablicy i literuje. Tutaj na początek możemy wykorzystać alfabet z zapisaną wymową.

alfabet - języka angielski - wymowa

3.   Spelling cards

To zabawa z kartami do literowania. Każdy uczeń otrzymuje dwie karty i rozsypankę literową. Jego zadaniem jest ułożenie słówek odpowiadających otrzymanym obrazkom. Następnie przeliterowanie słówka. Dzieci mogą pracować w parach. Ochotnicy mogą zaprezentować swoje słówka całej klasie.

spelling język angielskispelling - języka angielski

4.   Missing picture

W tej grze wykorzystamy karty składające się z dwóch części: słówka i obrazka.

Siadamy z dziećmi w kółku,rozrzucamy karty i obrazki w środku. Dzieci po kolei losują słówko, a następnie szukają brakującego obrazka. W kolejnym okrążeniu podejmują próby literowania wybranego słówka. W młodszych grupach możemy wciąż korzystać z alfabetu z zapisem wymowy.

spelling języka angielskiliterowanie język angielsi

5.   Hidden letters

Świetna zabawa, w której dzieci chętnie biorą udział. Nauczyciel ukrywa w klasie literki (mogą to być karty obrazkowe lub plastikowe literki). Zadaniem uczniów jest znalezienie jak największej ilości literek. Następnie, każdy uczeń nazywa swoje literki w języku angielskim.

Na zakończenie lekcji z alfabetem możemy wykorzystać karty pracy, które dodatkowo utrwalą znajomość angielskiego alfabetu. Jednocześnie będą one również świetną zabawą.

alfabet po angielsku- karty pracy

Cały zestaw pomocy do lekcji znajdziesz tutaj !

alfabet po angielsku

Przedstawione propozycje mogą być wykorzystane nawet na trzech lekcjach w zależności od poziomu zaawansowania grupy.

Darmowy zestaw - Clothes
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Pobierając ten zestaw, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach myclassroom.pl. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *