Świąteczne lekcje to chyba najbardziej ulubiony czas w roku szkolnym dla każdego ucznia. Tegoroczne przyszło nam prowadzić w wersji online. Chciałabym, by były równie ciekawe i angażujące, jak te na żywo przygotowałam więc scenariusz zdalnej świątecznej lekcji. Może i dla Ciebie będzie on przydatny.
CELE OPERACYJNE:
Uczniowie:
- poznają słownictwo związane ze świętami Bożego Narodzenia: Christmas balls, Santa Claus, Christmas tree, Santa’s sack, reindeer, sleigh, bells, present, candle, candy cane, gingerbread, holly, stocking, star, mistletoe, lights, snowman, carol singer,
- ćwiczą wymowę poznanych wyrazów,
- uczą się świątęcznej piosenki,
- grają w gry utrwalające słownictwo.
MATERIAŁY I POMOCE DYDAKTYCZNE:
– Christmas- I spy BOOM CARDS,
– Christmas- Flaschcards BOOM CARDS,
– Christmas- memory BOOM CARDS,
– piosenka ‘Decorate the Christmas tree’,
– historyjka ‘The night before Christmas’.
WPROWADZANE SŁOWNICTWO I WYRAŻENIA:
- Christmas balls, Santa Claus, Christmas tree, Santa’s sack, reindeer, sleigh, bells, present, candle, candy cane, gingerbread, holly, stocking, star, mistletoe, lights, snowman, carol singer
- decorate the Christmas tree, hang the stockings, wrap the presents, make a snowball, kiss beneath mistletoe.
STRUKTURY GRAMATYCZNE:
What’s this?, It’s…
Przebieg zajęć
ROZPOCZĘCIE ZAJĘĆ (2 min)
Nauczyciel wita uczniów i pyta o samopoczucie. Następnie włącza piosenkę na powitanie ‘Hello, Reindeer’. Po wysłuchaniu piosenki, nauczyciel pyta dzieci, czy domyślają się, jaki będzie temat lekcji.
ZABAWA WPROWADZAJĄCA (6 min)
Nauczyciel otwiera stronę z zabawą I Spy w wersji boom cards i dzieli ekran z uczniami. Przesuwając lupką po obrazku, pokazuje dzieciom jego fragmenty. Zadaniem uczniów jest odgadnąć, co znajduje się na kartach. Jeśli prowadzisz lekcje na ZOOM lub Teams to masz możliwość oddawać kontrolę uczniom. Każdy kolejny obrazek, może w związku z tym „prześwietlać” inne dziecko.

ZABAWA UTRWALAJĄCA (8 min)
Do zabawy utrwalającej potrzebne będą flashcards w wersji boom cards. Nauczyciel udostępnia ekran, następnie przerzuca obrazki i włącza ich wymowę. Uczniowie powtarzają słowa w zdaniu ‘It’s…’
Następnie kontrolę otrzymują uczniowie, każde z dzieci słucha nagranego słowa i wybiera odpowiedni obrazek.

ZABAWA Z PIOSENKĄ (4 min)
Nauczyciel na tablicy wypisuje zwroty: decorate the Christmas tree, hang the stockings, wrap the presents, make a snowball, kiss beneath mistletoe i sprawdza, czy uczniowie je znają. Jeśli nie wyjaśnia ich znaczenie. Następnie włącza na youtube piosenkę ‘Decorate the Christmas tree’ w wersji z napisami i zachęca uczniów do śpiewania. Dzieci śpiewają piosenkę dwukrotnie.
OGLĄDANIE HISTORYJKI (8 min)
Nauczyciel włącza bajkę ‘The night before Christmas’ i prosi o uważne jej oglądanie. Po zakończeniu zadaje dzieciom pytania:
- Did little brother write a letter to Santa? Yes, he did.
- What did he ask for? A teddy bear.
- How many sheep were there? 3
- What happened to the third sheep? It fell over.
- Who was on the roof? Santa
- What happened to Santa? He was stuck.
- Where was he stuck? In the chimney.
- Who helped Santa and jumped on his head? Reindeer.
- Did Santa put presents under the Christmas tree or into the stockings? Into the stockings.
- Who helped Santa to get out of the chimney? Reindeer.
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ (2 min)
Na koniec lekcji poproś każde z dzieci o powiedzenie jednego słowa z lekcji. Daj uczniom dostęp do gry Christmas memory w wersji boom cards, by mogli utrwalić słownictwo po zajęciach.

Mam nadzieję, że przygotowany przeze mnie scenariusz sprawdzi się na Twojej lekcji. Będzie mi miło, jeśli napiszesz w komentarzu jakie Ty masz pomysły na świąteczne lekcje online.
Wspaniałe pomysły kosztuja grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twój blog jest tego wspaniałym przykladem…