Gry słowne dla dzieci na lekcji języka angielskiego!

gry i zabawy na angielskim dla dzieci

Jak sprawić, aby uczniowie lubili Twoje zajęcia, chętnie brali w nich udział, a lekcja była zarówno interesująca dla nich jak i dla Ciebie ?

Aktywna nauka to zawsze dobre rozwiązanie ! Wykorzystując różnego rodzaju gry i zabawy, zapewnisz swoim uczniom najlepszą formę przyswajania wiedzy ! 🙂

Dziś chciałabym Wam przedstawić zabawne gry słowne, które pomogą poprawić pisownię, czytanie i słownictwo Waszych uczniów.

Zapraszam do zapoznania się z moimi propozycjami.

1.  Hang Man

Gra w tzw. wisielca jest świetnym sposobem na powtórzenie słownictwa z poprzedniej lekcji lub utrwalenie słówek z bieżących zajęć.

Podstawowa forma tej gry jest z całą pewnością znana każdemu nauczycielowi języka angielskiego.

Zapisujemy na tablicy taką ilość kratek jaką ma nasze hasło, dzielimy klasę na grupy. Każda z grup po kolei próbuje odgadnąć hasło podając właściwe litery. Przy każdej błędnej próbie nauczyciel rysuje odcinek naszej szubienicy i wisielca. Gra kończy się w momencie kiedy pada hasło lub gdy szubienica jest skończona.

Dodatkową atrakcją tej zabawy mogą być żetony lub kapsle. Rozdaj każdej drużynie  3 lub 4 kapsle. To będzie ich “koło ratunkowe”. Kiedy drużyna będzie zagrożona przegraną może wykupić dodatkową literę dzięki posiadanym kapslom. Wygrywa drużyna która odgadnie najwięcej haseł.

Jeśli masz dostęp do urządzeń multimedialnych to polecam również skorzystanie ze stron, które ułatwiają grę w Wisielca.

Moja ulubiona to :

Games to learn English 

gry i zabawy na angielskim - hang man

Znajdziesz tu słownictwo podzielone na działy tematyczne i wiele gier, które pomogą w utrwalaniu poznanych słówek ! Gry możesz pobrać na swój komputer co jest świetnym rozwiązaniem w przypadku problemów z  dostępem do Internetu.

2.  I spy

Gra w szpiega może być pomocna na wielu płaszczyznach. Oczywiście podstawowym zadaniem tej gry jest utrwalanie słownictwa, może ona jednak również ułatwić uczniom zapamiętanie liczb oraz liter w zależności od tego w jaki sposób przeprowadzimy tę grę na zajęciach.

Podstawowa forma

Jeden uczeń wybiera obiekt zanjdującysię w klasie, wypowiada następujące słowa: “I spy with my little eye something beginning with A”

Pozostali uczniowie zgadują jaki obiekt ma na myśli nasz szpieg. Jeśli uczniowie mają problem z odgadnięciem słowa, mogą prosić o dodatkowe wskazówki np. jakiego koloru jest ten obiekt lub jaki ma kształt. Pytania powinny być zadawane w języku angielskim, w mniej zaawansowanych grupach nauczyciel może zapisać na tablicy pomocne pytania. Tą wersję gry ” I spy”  możemy przeprowadzić bez żadnych dodatkowych pomocy. Uczniowie przypominają sobie alfabet w języku angielskim, a także poprawiają umiejętności komunikacyjne.

W Internecie znajdziemy wiele odmian  gry ” I spy “, a także wiele dodatkowych pomocy które zapewnią świetną zabawę.

Ja również chciałabym Ci zaproponować karty pracy, które pomogą w przeprowadzeniu gry ” I spy”

Moja wersja gry może być wykorzystana wśród najmłodszych uczniów. Ich zadaniem jest odnalezienie na karcie właściwej ilości obrazków. Nauczyciel zadaje pytania:

How many of…..  can you see? Uczeń utrwala nowopoznane słownictwo, a także powtarza liczby w języku angielskim. Uczniowie mogą również pracować w parach  sprawdzając się wzajemnie.

I spy - gra dla dzieci na angielskim

3.  Word Family Game

Ta zabawa to świetny sposób, aby pomóc dzieciom opanować pewne kombinacje liter i dźwięków. Pomoże to wzmocnić korespondencję literowo-dźwiękową, a także zbudować umiejętności pamięciowe, z których dzieci będą korzystać, gdy będą lepiej czytać.

Gra wymaga rymowania. Wybierz jedno słowo, a każdy uczeń musi napisać tyle słów, ile może zrymować z tym słowem. Na przykład, jeśli słowo brzmi „cat”, odpowiedzią może być: hat, bat, rat.

Tutaj znajdziecie również plik do druku, który może stać się fajnym dodatkiem do tej zabawy.

Ten minutes of quality time 

gra słowna na lekcji angielskiego

4.   Word Search

Kolejną grą, która pomoże Twoim uczniom w utrwalaniu słownictwa jest Word Search.

Wspólne wyszukiwanie słów to zarówno dobra zabawa, jaki sposób na wprowadzenie elementu rywalizacji na zajęcia. Możemy podzielić uczniów na kilka grup, rozdać kary pracy z siatką wyrazów i wyznaczyć czas na odnalezienie jak największej ilości słów. Zwycięża grupa                 z największą ilością odnalezionych słów. Dodatkowym utrudnieniem może być przetłumaczenie słówek na język polski 🙂

W intrenecie znajdziesz wiele darmowych generatorów gry Word Search- możesz wprowadzać swoje słowa, związane z tematem lekcji.

W młodszych grupach fajnie sprawdza się narysowanie siatki słów na tablicy, rozdanie kart pracy, a następnie wspólne wyszukiwanie słówek. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w tej zabawie 🙂

W moim sklepie znajdziesz tematyczne zestawy kart pracy, wśród ćwiczeń są również karty do Word Search –  uczeń odnajduje słówko na siatce wyrazowej, a następnie podpisuje odpowiedni obrazek.

word search - gry I zabawy dla dzieci - języka angielski

Zajrzyj tutaj ! 

5.  Unscrable the Word

Prosta gra słowna, która sprawi, że Twoi uczniowie zaczną intensywnie myśleć 🙂 Zapisz na tablicy kilka słówek, w których kolejności liter celowo pomieszasz. Zadaniem uczniów jest rozszyfrowanie co to za słowa, a następnie przetłumaczenie ich na język polski. W grupach bardziej zaawansowanych możemy poprosić uczniów o ułożenie zdań z każdy słowem. Aby było jeszcze ciekawiej podzielmy klasę na grupy, ta która rozszyfruje i ułoży największą ilość zdań zwycięża ! Pamiętaj o ustaleniu limitu czasowego – rośnie rywalizacja i chęć współdziałania pomiędzy uczniami 🙂

Zapraszam Cię do zapoznania się z moimi propozycjami kart pracy do tej zabawy 😉

Dobrej zabawy dla Ciebie i Twoich uczniów !!! 😄

Darmowy zestaw - Clothes
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Pobierając ten zestaw, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach myclassroom.pl. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *