Angielski dla dzieci : zabawna, aktywna i pełna wyzwań lekcja !

angielski dla dzieci

Gry i zabawy są istotną częścią nauczania języka angielskiego jako języka obcego. Niezależnie od tego, czy uczysz dorosłych, czy dzieci, gry ożywiają Twoją lekcję i sprawią, że uczniowie opuszczą klasę chcąc więcej. Gry mogą być wykorzystane do rozgrzania klasy przed rozpoczęciem lekcji, podczas lekcji, aby dać uczniom przerwę, gdy mierzysz się z trudnym tematem, lub pod koniec zajęć, gdy masz kilka wolnych minut. Istnieją dosłownie setki gier, w które możesz grać ze swoimi uczniami. Gry służą do testowania słownictwa, ćwiczenia konwersacji, nauki czasów – lista jest nieskończona.  Mając je pod ręką lekcje przebiegną płynnie, a jeśli sprawy wymkną się spod kontroli, będziesz w stanie odciągnąć uwagę klasy w mgnieniu oka.

1 . Run to the board

Ta gra sprawdza się w każdej grupie wiekowej. Najlepiej podzielić klasę na dwie grupy 5-6 osobowe. Jeśli klasa jest większa możemy utworzyć trzy lub cztery drużyny.

Oto wyjaśnienie krok po kroku:

Uczniowie ustawiają się grupowo przed tablicą, każda drużyna otrzymuje kolorowy marker. Nauczyciel rysuje linie dzielące tablicę i temat na górze.

Zawodnicy muszą napisać tyle słów, ile tylko są w stanie wymyślić do danego tematu w ciągu wyznaczonego czasu. Gra ma formę sztafety, uczniowie z grup jeden po drugim przekazują sobie marker. Każda drużyna zdobywa jeden punkt za każde poprawne słowo. Wszelkie słowa, które są nieczytelne lub zawierają błędy, nie są liczone.

Tutaj możesz obejrzeć, krótki filmik przedstawiający zabawę.

Ta gra może być również wykorzystana do utrwalenia takich zagadnień jak stopniowanie przymiotników lub odmiana czasowników nieregularnych.

Przy stopniowaniu przymiotników nauczyciel wypisuje na tablicy przymiotniki w stopniu równym, tworząc dwie lub trzy listy ( w zależności od tego ile grup bierze udział w grze ). Zadaniem uczniów jest zapisanie przymiotnika np. w stopniu wyższym we właściwej formie czyli albo dodając końcówkę -er albo pisząc przed przymiotnikiem more.

Przy utrwalaniu czasowników nieregularnych zapisujemy czasowniki w formie bezokolicznika, następnie uczniowie zapisują formę Past Simple lub Past Participle.

2.  Word Jumble Race

To świetna gra zachęcająca do pracy w zespole. Bez względu na to, ile mamy lat, wszyscy kochamy dobrą konkurencję, a ta gra działa cuda we wszystkich grupach wiekowych. Jest idealna do ćwiczenia czasów, porządku słów, umiejętności czytania i pisania oraz gramatyki.

Ta gra wymaga od nauczyciela przygotowania przed zajęciami.

Napisz po 3-4 zdania dla każdej drużyny, a następnie potnij je na słowa. W młodszych grupach każde zdanie może być napisane innym kolorem co ułatwi uczniom ich ułożenie. Proponuję zrobić to na bloku technicznym lub zalaminować, dzięki temu będziemy mogli wykorzystać zdania wielokrotnie. Umieść zdania w pudełkach lub woreczkach.

Możesz mieć tyle drużyn, ile chcesz, ale pamiętaj, aby mieć wystarczająco dużo zdań.

Zespoły muszą teraz układać zdania we właściwej kolejności. Zwycięża drużyna, która jako pierwsza poprawnie ułożyły wszystkie zdania.

Oczywiście możemy wyznaczyć limit czasowo co doda emocji.

3. Last Standing Man

Łatwa i szybka zabawa, która zaangażuje wszystkich uczniów w powtórkę poznanego słownictwa.  Aby zagrać potrzebujemy tylko piłki. Uczniowie tworzą koło. Nauczyciel wybiera kategorię lub temat, na przykład rzeczy znalezione w kuchni, jedzenie, zawody itp. Rzucamy piłkę do pierwszego ucznia, jego zadaniem jest  wykrzyknięcie słowa, które związane jest z wybranym tematem, a następnie podanie piłki do kolejnej osoby.

Każda osoba musi wymyślić inne słowo, które pasuje do tematu. Jeśli powtórzy słowo, które zostało już wypowiedziane lub nie może wymyślić nowego w ciągu kilku sekund to odpada i siada z boku. Jednak wciąż się uczy przysłuchując się kontynuowanej zabawie.

Jeśli grupa jest bardziej zaawansowana to możemy podnieść poprzeczkę. Zamiast wybierać temat przewodni, każdy kolejny uczeń podaje nową dziedzinę.

Na przykład możesz zacząć od „coś czerwonego”. Pierwszy uczeń, który złapie piłkę, może powiedzieć „truskawka”, a następnie wybiera inny temat i rzuca piłkę do następnego ucznia. To znacznie utrudnia grę, ponieważ uczniowie nie mogą wymyślić słowa, dopóki nie dowiedzą się, jaki jest ich temat.

4. 20 Objects

Gra, która sprawdza zarówno pamięć jak i słownictwo Twoich uczniów.

Aby zagrać potrzebujesz 20 przedmiotów, które ustawisz na stoliku. Jeśli uczniowie znają już przybory szkolne to możemy je wyeksponować na stoliku np. długopis, linijka, zeszyt itd. Mogą to być różne przedmioty np. zabawki, owoce, warzywa. Najłatwiejszym rozwiązaniem mogą  być karty obrazkowe, które wykorzystaliśmy w omówionych już tematach.

Tutaj znajdziesz zestawy tematycznych flashcards, które ułatwią przeprowadzenie gry.

W następnym kroku  prosimy uczniów, aby podeszli do stolika i zapamiętali co się na nim znajduje. Nauczyciel przykrywa wszystko kocykiem lub czymś co ma pod ręką. Uczniowie wracają do swoich ławek i zapisują na karteczkach wszystkie słówka, które zapamiętali, oczywiście w języku angielskim.

Chętne lub wybrane osoby odczytują swoje listy. Jeśli grupa jest mała to każdy uczeń może odczytać swoją listę, dzięki czemu dodatkowo cała grupa utrwala słownictwo. Możemy również poprosić, aby odczytująca osoba podeszła do stolika i pokazywała przedmioty nazywając je w języku angielskim.

5. Kalambury

Zabawa, która może okazać się świetnym rozwiązaniem, kiedy za oknem szaro i ponuro, a uczniowie ziewają i przysypiają. Rozruszaj ich kalamburami ! Zapewne każdy z tą grą się kiedyś spotkał.

Nauczyciel zapisuje na małych karteczkach wybrane hasła. Czasowniki są prawdopodobnie najłatwiejsze, ale możesz także użyć bardziej skomplikowanych słów, pod warunkiem, że masz pewność, że większość uczniów je zna. Dzielimy klasę na dwie grupy. Przedstawiciele każdej z grup pokazują wylosowane hasło, pozostali zgadują. Grupa, która odgadnie hasło zdobywa punkt.  Drużyna, która jako pierwsza zdobędzie dziesięć punktów, wygrywa.

 

Bez względu na wiek uczniów, z pewnością pokochają oni gry i zabawy na zajęciach. Lekcja powinna być zabawna, aktywna i pełna wyzwań, a te gry z pewnością poprowadzą Cię we właściwym kierunku.

 

 

 

Darmowy zestaw - Clothes
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Pobierając ten zestaw, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach myclassroom.pl. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *